تاکید برخی مقام های اتحادیه اروپا بر امکان افزایش تحریم های ایران
بیهقی - محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گو با روزنامه لس آنجلس تایمز اعلام کرد که تمامی اقدامات غرب برای جلوگیری از برنامه هسته ای ایران شکست خورده است. البرادعی در این گفت و گو چانه زنی بزرگ میان ایران و غرب را خواستار شد که در آن نقش ایران در منطقه به رسمیت شناخته شود. وی همچنین تصریح کرد که تحریم ها ممکن است به سخت تر کردن موضع ایران منجر شود. اما با وجود تاکید البرادعی بر نتیجه معکوس ادامه تحریم ها، مقام های اتحادیه اروپا در دیدار با هیئت رسانه ای ایران در بروکسل از ادبیات تندی استفاده و ایران را به تشدید تحریم ها تهدید کردند. فررو والدنر، کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با این هیئت گفت: تحریم هایی وجود دارد که می تواند شدیدتر هم بشود و به این دلیل نیاز به گفت و گو و مذاکره داریم. به ادعای وی، مذاکره باید در نهایت فقط به این نقطه ختم شود که ایران به تسلیحات هسته ای دست پیدا نکند. هم راستا با اظهارات این مقام های اروپایی بوش که آخرین روزهای دوره ریاست جمهوری خود را می گذراند با نظامی خواندن برنامه  هسته ای ایران گفت: دیپلماسی هنگامی که ایران موافقت کرد غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد نتیجه دلگرم کننده ای داشت اما متاسفانه پس از انتخاب احمدی نژاد تهران مسیر خود را تغییر داد و اعلام کرد که غنی سازی را مجددا آغاز خواهد کرد.

البرادعی: تمامی اقدامات غرب برای جلوگیری از برنامه هسته ای ایران شکست خورده است
مهر گزارش داد: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه با یک روزنامه آمریکایی از شکست تمامی اقدامات انجام گرفته در سال های گذشته برای کنترل برنامه هسته ای ایران خبر داد و این اقدامات را یک شکست توصیف کرد.محمد البرادعی در ادامه مصاحبه خود با روزنامه لس آنجلس تایمز گفت: ما حتی یک اینچ هم در این راه (کنترل فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران) پیشرفت نداشته ایم. من مدت زیادی است که فکر می کنم این اقدامات شکست خورده اند.

اوباما امید زیادی را در من ایجاد کرده است
به گزارش ایسنا، محمد البرادعی گفت و گو میان غرب و تهران را خواستار شد و افزود: باراک اوباما امید زیادی را در من ایجاد کرده است. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار کرد که درباره حل مسئله هسته ای میان تهران و غرب خوشبین است. وی گفت: باراک اوباما، رئیس جمهور منتخب آمریکا پس از آن که پیشنهاد نابودی تسلیحات هسته ای را از سکوی حزب دموکرات مطرح کرد و خواستار گفت و گو با دشمنان آمریکا شد، امید زیادی را در من ایجاد کرده است. البرادعی با اشاره به اکراه بوش، از مذاکره گفت: او (اوباما) حاضر است با دشمنانش از جمله ایران و نیز کره شمالی صحبت کند. البرادعی ادامه داد: این که هم چنان روی میز کوبیده و گفته شود قصد نداریم با شما گفت و گو کنیم و به روشی بسیار متکبرانه رفتار شود، مشکلات را بزرگ تر می کند. البرادعی در اظهاراتی دوپهلو مدعی شد:  ما واقعا در حد یک اینچ به سمت پاسخگویی به مسائل حرکت نکرده ایم. وی افزود: فکر می کنم این سیاست تاکنون با شکست رو به رو شده است. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: تحریم ها ممکن است به سخت تر کردن موضع ایران منجر شود. وی افزود: بسیاری از ایرانی ها و حتی آن ها که اختلاف سلیقه دارند در اطراف حکومت این کشور جمع شده اند؛ زیرا احساس می کنند که این کشور تحت محاصره است.

نقش تهران در منطقه باید به رسمیت شناخته شود
وی افزود: امید به حل دیپلماتیک (مسئله هسته ای ایران) به دیدار ایران و آمریکا برای گفت و گو درباره نه فقط فناوری هسته ای بلکه به گلایه هایی مربوط می شود که از دهه ٥٠ میلادی و زمانی آغاز شد که آمریکا به سرنگونی دولت منتخب ایران کمک کرد. البرادعی «چانه زنی بزرگ» میان غرب و ایران را خواستار شد که نقش تهران در منطقه را به رسمیت بشناسد و به آن قدرت، پرستیژ و نفوذی را که خواستارش است، بدهد. البرادعی استدلال تحلیل گران آمریکایی را که ایران را کشوری توصیف می کنند که مصمم به دستیابی به سلاح هسته ای برای جنگ علیه اسرائیل است رد کرد

کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا: تحریم های شدیدتر علیه ایران می تواند اعمال شود
اما برخلاف اظهارات البرادعی در مورد نتیجه معکوس ادامه تحریم ها، برخی مقام های اتحادیه  اروپا در دیدار با هیئت رسانه ای ایران در بروکسل مواضع تندی اتخاذ و اعلام کردند. به گزارش مهر، فررو والدنر کمیسر روابط خارجی اتحادیه اروپا در دیدار و گفت وگو با گروه رسانه ای ایران در بروکسل، مدعی شد: ما هرگز حق طبیعی ایران را برای داشتن انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز انکار نمی کنیم. هیچ کس تاکنون این حق را انکار نکرده، اما متاسفانه برخی مواقع و به غلط گزارش شده که ما منکر حق طبیعی ایران دراین باره هستیم. والدنر اظهار کرد: در موضوع هسته ای ایران مشکل یک سری ابهام هایی است که ما پاسخ قانع کننده ای از سوی ایران درباره آن ها دریافت نکردیم. ایران می تواند یک سری تضمین هایی را در مورد برنامه هسته ای خود ارائه کند. وی مدعی شد: جامعه جهانی در این باره متحد هستند. تحریم هایی وجود دارد که می تواند شدیدتر هم بشود و به این دلیل نیاز به گفت وگو و مذاکره داریم. این مذاکره باید درنهایت فقط به این نقطه ختم شود که ایران به تسلیحات هسته ای دست پیدا نکند. به گزارش ایلنا،مسئول امور تجاری اتحادیه اروپا هم در گفت و گو با هیئت رسانه ای ایران اظهار داشت: سیاست های تجاری اروپا با سیاست خارجی این اتحادیه کاملا هماهنگ است.

بوش: تعلیق غنی سازی اورانیوم شرط اصلی مذاکره با ایران است
هم راستا با اظهارات مقام های اروپایی جورج بوش با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته ای ایران هشدار داد که آمریکا اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته ای دست یابد.به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه رئیس جمهور آمریکا در بخشی از سخنرانی خود مدعی شد: دیپلماسی هنگامی که ایران موافقت کرد غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد نتیجه دلگرم کننده ای داشت، اما متاسفانه پس از انتخاب احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایران، تهران مسیر خود را تغییر داده و اعلام کرده که غنی سازی را مجددا آغاز خواهد کرد. از آن زمان تاکنون ما تحریم های شدیدی را علیه ایران اعمال و از قطعنامه های مختلف سازمان ملل حمایت کرده ایم.ما و شرکایمان به ایران مشوق های اقتصادی و دیپلماتیک ارائه کرده ایم تا غنی سازی را به حالت تعلیق درآورد و علاوه بر آن قول داده ایم که از یک برنامه صلح آمیز هسته ای غیرنظامی حمایت کنیم؛ اگرچه ایران این پیشنهادها را قبول نکرده است.به گزارش بی بی سی ، بوش هم چنین از سیاستش در برابر ایران که تعلیق در برنامه غنی سازی اورانیوم را شرط اصلی مذاکره تعیین می کند دفاع کرد.


دسته ها :
يکشنبه هفدهم 9 1387
X